Základný príjem nie je všeliek na problémy celej spoločnosti, ale oddeľovanie príjmu od práce je dôležitým krokom pre jej ozdravenie a teda pre lepšiu budúcnosť. Jedným z dôležitých fenoménov, ovplyvňujúcich život v našej spoločnosti je strach. Strach z toho, že stratíme zamestnanie, že nebudeme mať na bývanie, na stravu pre seba, pre deti, na splátky… Pre tento strach sme ochotní robiť nezmyselné veci, poslúchať nezmyselné príkazy, dodržiavať nezmyselné pravidlá, ochotní sa nechať ponižovať. Základný príjem môže dať človeku určitú istotu a tým i väčšiu slobodu a dôstojnosť. Zbavenie sa existenčného strachu a zdôraznenie ľudskej dôstojnosti v celonárodnom meradle je niečo, čo zmení atmosféru v celej spoločnosti.
Základný príjem znamená pravidelné (mesačné) vyplácanie určitého množstva peňazí každému človeku v spoločnosti, bez ohľadu na to, či je zamestnaný alebo nie, bez ohľadu na vek (teda od narodenia), pohlavie, vierovyznanie… Mal by byť vo výške, ktorá umožní na ľudsky dôstojnej úrovni uspokojiť základné životné potreby. Paradigmu, že peniaze dostávame za prácu a že pracujeme pre peniaze, je potrebné prekonať. Jednak je zrejmé, že s postupujúcou automatizáciou bude práce stále menej a po druhé motivácia robiť niečo „pre peniaze“ namiesto „pre zmysluplnosť“ vedie ku krízam hodnôt v spoločnosti, k plytvaniu a nezmyselným činnostiam a následne krízam ekonomickým. Vôkol nás je množstvo práce, ktorú je možné a potrebné vykonať i množstvo voľných ľudí, no nerobí sa, lebo na prácu nie sú peniaze.
Základný príjem nie je všeliek na problémy celej spoločnosti, ale oddeľovanie príjmu od práce je dôležitým krokom pre jej ozdravenie a teda pre lepšiu budúcnosť. Jedným z dôležitých fenoménov, ovplyvňujúcich život v našej spoločnosti je strach. Strach z toho, že stratíme zamestnanie, že nebudeme mať na bývanie, na stravu pre seba, pre deti, na splátky… Pre tento strach sme ochotní robiť nezmyselné veci, poslúchať nezmyselné príkazy, dodržiavať nezmyselné pravidlá, ochotní sa nechať ponižovať. Základný príjem môže dať človeku určitú istotu a tým i väčšiu slobodu a dôstojnosť. Zbavenie sa existenčného strachu a zdôraznenie ľudskej dôstojnosti v celonárodnom meradle je niečo, čo zmení atmosféru v celej spoločnosti.
Cieľom autorov stránky je podnietiť celoslovenskú diskusiu na túto tému, zvážiť možnosti, výhody a nevýhody základného príjmu a v prípade pozitívnej odozvy uskutočňovať praktické kroky k jeho realizácii v SR. Na týchto stránkach budeme uverejňovať ďalšie informácie k téme základného príjmu. Ak sa chcete informovať o našich aktivitách, alebo máte podnetné návrhy, napíšte nám. Budeme vďační za každý konštruktívny príspevok.
(Ak sa video nedá spustiť, stlačte kláves F5 a skúste to znovu. Taktiež môžete použiť priamy odkaz na video.)
Zdroj: Základný príjem [sk]
Viď tiež:
Značky: Ekonomika, Filmy, Spoločnosť, Systém, Videá
-
>>>>> Základný príjem nie je všeliek na problémy celej spoločnosti, ale oddeľovanie príjmu od práce je dôležitým krokom pre jej ozdravenie a teda pre lepšiu budúcnosť
Toto je snad najvacsi nezmysel aky som kedy cital. Neuvedomujete si ze cena cohokolvek vratane prace nieco znamena? Ze existuje zakon ponuky a dopytu? Ako chcete oddelit prijem od prace?
-
>>>>>>>>> Očividný nezmysel je to len pre Vás, pretože máte zafixovanú určitú predstavu o systéme a nedokážete si predstaviť, že by to mohlo fungovať aj inak (možno priveľa vzdelania).
To je standardny utok tych ktori popieraju prirodzene prava ludi na vlastnenie seba samych a plodov ich prace. Ja som rozmyslal ako vy, ako by to bolo vsetko dobre keby… teraz rozumiem tomu ze dane a prerozdelovanie je nielen vysoko nemoralne ale aj ekonomicky skodlive. Privela vzdelania? Co, hadam pojdete na mna s Platom a jeho vedomostou vs nazorom? 🙂
>>>>>>>>> Respektíve niečo si predstaviť dokážete, ale nedáva Vám to veľký zmysel, pretože aby to zmysel dávalo, museli by ste vychádzať z úplne iných základov a predpokladov
Mne to dava velky zmysel. Vy chcete okradnut tych ktori su sikovnejsi a dokazu poskytnut ostatnym to co potrebuju a preto su vyssie hodnoteni, aby ste mohli dotovat tych ktori su nesikovni ci ani len nechcu robit. A nie dobrovolnou cestou, apelovanim na tych sikovnejsich, ale nasilim, prostrednictvom statu. Ak nieco dotujete, dostanete toho viac. Dotujte nezamestnanost a lenivost, a dostanete jej omnoho viac. Ludia nepracuju preto lebo je to ich najvyssi ciel v zivote, pracuju lebo musia aby prezili. Zubar by mozno ovela radsej maloval ci skladal hudbu cely den ale musi trhat zuby aby uzivil seba aj rodinu.
>>>>>>>>> Dohodnime sa, že sa nedohodneme, a zanechajme tieto žabomyšie debaty, ktoré nikam nevedú a ani jedného z nás neposúvajú ďalej.
Ja vam poskytujem dostatocnu kritiku, neviem kde je tu aka vojna. Ja vyznavam princip neagresie. A co vy? Dobrovolne dane? 🙂
-
No, veď životné minimum na slovensku už myslím zavedené máme. Ide o to či sa z neho naozaj dá vižiť a či to poberajúci takéhoto príspevku opätuje spoločnosti prácou. To sú u nás témy napr. s chronicky nezamestnanými rómskymi spoluobčanmi. VPP existujú tiež. Ale osobne sa dostávam do úzkych ak uvažujem ako a kto by mal ohodnotiť že osoba odpracovala aspoň určité „ základné hodiny“ za „základný príjem“. Takto to znie pre mňa férovo ale ešte vždy netransparentne. Ak by „základné hodiny“ neodpracoval dotyčný podľa „predstáv“ kohosi kto to kontroluje, kde by vlastne skončil. Je to ešte sloboda ak niekto má za niekoho rozhodnúť či pracoval vzorne či dostatočne dlho? Vzorný súdruh a protispoločenský živel. To už som kdesi počul. Nechcem ale aby môj príspevok niekto bral ako kritiku a absolútny nesúhlas s „teóriou základného príjmu“. Kladiem si len otázky ako by sa to asi v praxi dalo realizovať. Je možné že tvorca príspevku je v úvahach už oveľa ďalej a pozná odpovede pre jasnú realizáciu, ale ja som si to jednoducho prebehol fantáziou sám za seba. Muselo by to mať jednoducho jasný rámec čo pre „základný príjem“ musí človek urobiť. No a asi by som nebol proti ak by som si mohol mimo „základných hodín“ zarobiť i peniaz naviac- akýsi „nadštandart“ ktorý by som nadobudol za prácu nad rámec základného príjmu aby som si mohol kúpiť veci ktoré mi „základný príjem“ neumožňuje. Takto vlastne v ničom nevidím problém. Je to proste etická téma, ktorú tu máme denne okolo seba. Čo je práca, ako je hodnotená, kontrolovaná, kto to určuje a koľko nám za ňu dáva? Ak má štát prevziať zodpovednosť za základné imanie a prežitie občana, nech to urobí ale jasne,transparentne a najmä v postačujúcom rozsahu. Poznáme predsa sumy od soc. úradov či min. mzdu. Základný soc.rámec v štáte už kvázi existuje, ale pre potreby „základného príjmu“ teraz mojej predstavy spojenej s modelom „základných odpacovaných hodín“ by boli nutné legislatívne úpravy. „Základný príjem “ by tak už nebol len napr. len dočasným príspevkom od soc. úradu ale stálym garantovaným príjmom občana štátu, ktorý by nemal podliehať zdaneniu a obmedzeniam zabraňujúcim občanovi ďaľšie príjmi. Tak dáko by som si to vedel predstaviť. Zaujímal by ma tvoj názor Haku. Opakujem sa, je to mnoho etických otázok. Čo je základné imanie pre prežitie človeka? Ako to zadefinovať?
-
Z dokumentu bolo možné postrehnúť že „základný príjem“(ďalej len ZP) by samozrejme vyzeral v každej krajine inak. DE je na tom hospodársky inak ako SK alebo Egypt. Bolo by tomu obdobne i v novom ekonom. systéme so ZP. Slovensko má svoje špecifiká a trápi sa nimi stále. Folklórom na Sk je okrádanie, rozkrádanie. V krajine kde je v podstate všetko rozkradnuté nemá štát už ani slovo. Je skôr prisluhovačom majiteľov súkromných majetkov a tí predsa diktujú slovo. Strategické veci sú rozhodené do súkromných rúk a to nevyrieši ani almužna ZP. Nechcem tu ale súdiť ZP a jeho možnosti. Pýtam sa tu akými konkrétnymi prostriedkami má nastať táto zmena a kto jú má podľa teba realizovať? Neviem si predstaviť že by súčasné vedenie štátu či súkromný podnikateľský sektor mal na ZP interes. Čiže eše raz, kto to zrealizuje? Momentálne nie je štát schopný rozganizovať ani len „dočasné“ vyplácanie, životným nákladom primerané peniaze pri poberaní “ podpory v nezamestnanosti“. Niesom jasnovidec, neviem ako veci pôjdu ďalej, no osobne si viem predstaviť možno postupné zavádzanie ZP formou niečo za niečo ako som už v inom príspevku opisoval. Je tu veľa práce ktorú by človek mohol robiť a nerobí sa ako si tu už kdesi písal. ZP by platil štát takže by mohol byť zároveň i zamestnávateľom. Ak by nemal prácu „priamo“ mohol by občana sprostredkovať súkromnému sektoru. Za dohodnutých podmienok/počet odpracovaných hodín atď. si to viem predstaviť. Na SK sú spory už kôli minimálnej mzde. Čo by bolo v prípade ZP,to si neviem ani predstaviť. Ako by sa ľudia dohodli???… Človek si musí uvedomiť pomer toho čo ponúka a dáva. Ak to nebude schopný objektívne posúdiť nebude asi nikdy spokojný. No treba byť večný optimista 🙂
-
Veď v poriadku. Za prvé konkrétne praktické kroky ešte niekto dostane „dobre cez držku“. O tom som presvedčený. Naša demokracia je demokratická tiež len odtiaľ po tiaľ. Už písať si tu o tom je v podstate odvážne.
Komentáre sú teraz uzatvorené.
12 komentárov