Prečo zrušiť peniaze?

 1. Pretože ak sú v našom živote a budú, tak väčšina ľudí pracuje a bude pracovať nie pre všeobecné blaho a dobro všetkých, ale preto, aby zarobili čo najviac pre seba. Z práce (v lepšom prípade) sa tak stáva prostriedok na získanie ich čo najväčšieho množstva, prestáva sa vnímať ako možnosť pomoci a vyjadrenia svojej tvorivosti a dávania jej výsledkov s láskou iným. Je jednoduché stratiť tento pravý zmysel práce, pokiaľ sa pracuje (otročí) od rána do večera a neostáva čas na iné veci. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!


 1. Pretože ak sú v našom živote a budú, tak väčšina ľudí pracuje a bude pracovať nie pre všeobecné blaho a dobro všetkých, ale preto, aby zarobili čo najviac pre seba. Z práce (v lepšom prípade) sa tak stáva prostriedok na získanie ich čo najväčšieho množstva, prestáva sa vnímať ako možnosť pomoci a vyjadrenia svojej tvorivosti a dávania jej výsledkov s láskou iným. Je jednoduché stratiť tento pravý zmysel práce, pokiaľ sa pracuje (otročí) od rána do večera a neostáva čas na iné veci. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 2. Pretože je na našej planéte dostatok zdrojov, aby mal každý človek zabezpečené všetky základné potreby, a preto je nenormálne a nemorálne, aby sme o tieto zdroje medzi sebou navzájom súperili prostredníctvom peňazí. Ich dôsledkom je na jednej strane nesmierna chudoba mnohých ľudí a na druhej prepych oveľa menšej skupiny ľudí, ktorí si však nestihnú, a ani nemôžu stihnúť, užiť svoje „bohatstvo“ počas svojho života. Energia v podobe takto „umŕtvených“ peňazí je nevyužitá a nemá vôbec žiadny zmysel ani úžitok. A nad to všetko sa kvôli nim vykorisťuje Zem o všetko, o čo sa len dá. Ak by peniaze neexistovali, tak by nikomu ani len nenapadlo ničiť Zem, naopak, každý by ju chránil a vážil si ju. Zem je živá bytosť! A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 3. Pretože ak niekto niečo robí s láskou pre dobro všetkých, tak mu ani nemôže prísť na myseľ, aby za to očakával nejakú odmenu, čo však neznamená, že ju nedostane (nie nevyhnutne od toho, komu niečo poskytol). Ide však o to, či pracuje kvôli tejto odmene, alebo kvôli tomu, aby pomáhal a dával výsledky svojej snahy ostatným z lásky k nim. Ak peniaze existujú, tak sa pravý účel práce stráca a je nahradený egoistickým prístupom. Prvý záujem pri hľadaní práce býva: Čo z toho budem mať? (koľko korún na hodinu) a nie: Komu a ako svojou prácou pomôžem? alebo: Bude moja práca užitočná? Neuškodím tým niekomu? a pod., ako by tomu malo byť, pokiaľ máte ale ostatných ľudí radšej než sami seba. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 4. Pretože už mali dostatok času, aby dokázali svoju užitočnosť, vedú len k vojnám, krádežiam, utrpeniu a mnohým ďalším nepríjemným dôsledkom ich existencie. Peňažný systém je založený na okrádaní energií druhých, história je toho najlepším dôkazom. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 5. Pretože ak by neboli, tak by sa zrušilo mnoho pracovných miest, ktoré sa priamo „točia“ okolo nich (banky, pokladne, účtovníctvo, veľká časť štátnej správy a pod.) a ľudia, ktorí by sa z nich uvoľnili, by mohli pomôcť ostatným, ktorí tvoria niečo užitočnejšie. To by malo za následok značné skrátenie pracovnej doby a každý by tak mal oveľa viac času na ostatné aspekty života, ktoré sa v súčasnosti zanedbávajú, pretože pokiaľ je bežné, že ľudia pracujú (otročia) 10-12 hodín 4-5 krát do týždňa, tak už im ostáva čas akurát na to, aby sa spamätali pred nástupom do ďalšej smeny. Ľudia už nie sú ľuďmi, ale stávajú sa otrokmi systému. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 6. Pretože súčasná logika výroby je založená na princípe vyrobiť a predať čo najviac a za čo najviac, a ak sa to nedarí, tak sa to považuje za tragédiu, podobne ako ukončenie výroby. Takže úmysel je opäť hore nohami, teda vlastný zisk, čo tiež znamená výrobu s čo najmenšími nákladmi – čo najmenšie platy pre zamestnancov, ktorí potom musia neúmerne pracovať, aby si zabezpečili základné potreby a veľmi nízka kvalita výrobkov (napr. potraviny plné chemických konzervačných látok predlžujúcich dobu trvanlivosti (úmysel je zisk, nie dobro pre všetkých), avšak ničiacich zdravie a pod.) a tiež ničenie životného prostredia. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 7. Pretože ak by neboli, tak by sa nemohlo stať, že by boli preplnené sklady tovarom, ktorý sa možno nakoniec ani nepredá (to sa v určitej miere stáva bežne), zatiaľ čo sú ľudia, ktorí ho potrebujú k svojmu prežitiu (potraviny…) a nemajú na to, aby si ho mohli kúpiť. Takže sa vyhadzuje a hnije nesmierne množstvo potravín, zatiaľ čo každým dňom umierajú na svete od hladu tisíce ľudí. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 8. Pretože ich prítomnosť rozdeľuje ľudí na mnoho skupín, a vytvára zdanie, že niektorí ľudia sú „lepší“ ako iní, čo je ilúziou, a tak sa veľmi rýchlo stráca zmysel pre jednotu a rovnosť. Takže namiesto spolupráce a vzájomnej pomoci sa realitou stáva súperenie – o lepšie miesto s väčšou mocou a platom, systém patentovania atď. A väčšine to hlavné uniká: Z moci a majetku šťastie nevzniká!
 9. Pretože v celom Pravom stvorení (nekonečne veľa planét a bytostí – ľuďmi bežne zvaní anjeli, ich prirodzenosť je však úplne odlišná od toho, ako ju väčšina ľudí chápe) nič také neexistuje, tam všetci pracujú pre Stvoriteľa (Boha) a pre blaho celého stvorenia. Nepracujú 10-12 hodín ako ľudia, ale podstatne menej, efektívne a hlavne s veľkou radosťou a šťastím z toho, že môžu niekomu pomôcť. Ako sa tam žije?

  „Nikoho z nás nezaujíma, kde a čoho najviac vziať.
  Staráme sa najmä o to, kde a komu dať!
  Netreba nám majetok ani drahý šat.
  Nemusíme v „pote tváre“ „ťažké prachy“ zarábať.

  Každý robí, čo ho baví z lásky a z radosti,
  žiadne medze nekladieme našej Tvorivosti.
  Nehľadíme, kto dal menej, či kto viacej má,
  okrem Zdroja najvyššieho žiadnej vlády netreba.“

  Úryvky z básne Vo svetle lásky. A oni chápu, že: Z moci a majetku šťastie nevzniká!

Zdroj: Život bez peňazí [sk] (int. stránky už neexistujú)

Značky: , , , ,

39 komentárov

 1. Tomas’s avatar

  Cool blog. Precital som si par riadkov a musim s tym uplne suhlasit. Peniaze by mali byt zrusene – tym sa vytvori rovnovaha vo vsetkom – clovek s clovekom, clovek so zemou….

 2. Haku’s avatar

  Tomáš, ďakujem. Som rád, že na mojom blogu nachádzate niečo, čo Vás zaujíma, a čo je pre Vás možno aj prospešné.

 3. Peter’s avatar

  Len by ma zaujimalo co by sme posielali Rusom za plyn a ropu, keby neexistovali peniaze ? Podla mna keby bolo vsetko zadarmo ludia by si nic nevažili…

 4. lukas’s avatar

  No mozno by ludia prestali pracovat, vsetko by sa zastavilo. Nastal by kolaps, ludia by zacali umierat. No prezil by len ten , kto by pochopil , to o com sa tu pise. Takto by sa vsak vytvoril svet lepsi, ktory by uz nemal za Boha len peniaze.

 5. Juraj’s avatar

  Komplexna spolocnost nemoze fungovat bez penazi. Kazdy sa nezmeni na anjela ak zrusime peniaze. To je utopia, a poriadna. Jedine co by nastalo by bol chaos a nakoniec cierny trh kde by sa (komoditne) peniaze pouzivali.

  Peniaze su jednym z najlepsich „vynalezov“ v historii ludstva.

  Bohuzial, tento clanok absolutne ignoruje ekonomiu – teda nema ani potuchu o tom preco ludia konaju ako konaju. Peniaze nie su cielom, peniaze su prostriedok. Peniaze sa malokedy daju jest ci spotrebovat, inak by neboli peniazmi. A teraz nehovorim o statnych menach ale o skutocnych trhovych peniazoch ako zlato, striebro ci ine komodity. Peniaze nie su pozadovane pre ne samotne ale pre to co sa da za ne vymenit. Ludia su bytosti ktore konaju racionalne a vo svojom zaujme. Ak niekto poskytuje vacsinu svojho majetku ci casu na charitu, kona vo svojom zaujme pretoze mu pomoc ostatnym prinasa vacsi uzitok ako pre seba. To nema nic spolocne s peniazmi.

  Ak ma autor zaujem, mozem rozobrat bod po bode. Ale tym naivnych predpokladov ci tvrdeni je tam dost.

 6. Haku’s avatar

  Juraj, Váš príspevok len svedčí o Vašej duchovnej úrovni (bez urážky). Keďže o podobným záležitostiach na stránkach môjho blogu diskutujeme už možno rok, za ten čas sme sa dokázali dostatočne „oťukať“ a teda vieme, čo môžeme od toho druhého očakávať. Náhodný čitateľ to však vedieť nemusí.

  Článok Prečo zrušiť peniaze je jedna z najväčších právd, ktorá je na tomto blogu uverejnená. Ak chcete rozoberať jeho „nepravdy“, robte to, prosím, na svojom blogu. Tu už na to nebudete mať miesto. To Vám hovorím dopredu, aby ste sa vedeli podľa toho zariadiť. Tento blog nie je verejné pieskovisko, je to moje pieskovisko, a teda na ňom budú platiť moje pravidlá. Ak chcete, môžete napísať článok na svojom blogu o problematike alternatívnych ekonomických systémov. Uverejním odkaz naň ako na iný pohľad na vec. Tu už však nebudete mať miesto na prezentovanie svojich názorov.

 7. Peter’s avatar

  najlepsia je aj tak vatikanska mena…Pan Boh zaplat !

 8. Roman’s avatar

  Toto sú teórie, ktoré musí niekto dať aj do skutočných čísel. Prerátať či táto planéta má naozaj pre súčasnú populáciu dostatok zdrojov. Ako by bol reálne spravovaný takýto model spoločnosti. Kto by riadil, rozhodoval. Proste všetko čo tu máme dnes ale bez peňazí. Ktoré prostriedky by nahradili peniaze. Súčasný stav je vieme dobre všetci niekde úplne inde. Bez krviprelievania si ťažko predstaviť takéto zmeny. Ponúka sa teda otázka, čo môže človek urobiť za seba ak by o „život bez peňazí“ mal záujem. Alternatíva vramci zabehnutého systému kapitalizmu. Kam by teoreticky mohli siahať hranice takejto „opozície“? Myslím že diskutujúci Juraj to ani až tak nepreháňal. Chýbajú živé modely fungujúce obdobným spôsobom. Čo len 1 komunita ktorá by sa prezentovala verejnosti ako jasný dôkaz o možnosti robiť veci inak. 1 pozitívny príklad a svet rýchlych intormácií by mohol konečne uzrieť niečo iné. Ale kde je táto alternatíva?

 9. Marek’s avatar

  Raz aj tato diskusia bude zabudnuta ale ukazuje SMER buducnosti krásne vdaka za to

 10. marek’s avatar

  Nenavidim peniaze ludia sa zmenily kvoli nim na netvorov,zacali sa pretvarat. svojou skodoradostou su pysny na to ze sa maju lepsie s peniazmi ako druhy bez penazi. nepoznaju lasku a pointu tohto sveta. s autorom mozem len suhlasit lepsie sa to napisat nedalo.

 11. Tomáš’s avatar

  Hlúposť hlúposť hlúposť 😀 😀 😀 je mi na smiech čo píšeš je to nereálne začal by chaos…..keby neboli peniaze ľudia by sa vykašlali na veľa vecí a žili by tu v špine a neviem v akých sračká.. potrebuješ sa zbavovať určitých vecí niečo čistiť a myslíš že ľudia by ti to robili zadarmo keby neboli peniaze si zober je nás 7 miliárd ľudí a povec mi teraz ako by si ty spravil super excelentné potraviny vydržali by 2 dni najmenej a potom by sa nestíhalo toľko produkovať a suroviny sú vyčerpateľné to napíše jedine taký chudák čo neovláda ekonomiku a žije sám v chudobe a nevie nič pre to spraviť aby žil trochu lepšie….

 12. Haku’s avatar

  Tomáš, ďakujem za názor. O ekonomike toho viem dostatok. Aj o tom, že zmenu takýchto rozmerov nemožno uskutočniť zo dňa na deň, práve kvôli veciam, ktoré spomínaš. Takéto niečo je možné uskutočniť len s rastúcou úrovňou ľudstva. Je to ideál, ku ktorému by sme podľa mňa mali smerovať. Samozrejme by sme museli žiť a žili by sme úplne inak, než dnes. Lenže Tebe asi to dnešné naháňanie sa za zbytočnosťami a nehorázne plytvanie všetkými zdrojmi príde normálne. Budiž, Tvoja vec. No nenúť to ostatným. Ľudí podobného zmýšľania ako ja nie je málo. Realizovanie niečoho takéhoto neznamená nutne život v chudobe. Ale to už je o inom. Ak sa s týmito myšlienkami nestotožňuješ, v poriadku. Vyjadril si svoj názor.

 13. PLANTROON’s avatar

  Nad niečím podobným som rozmýšľal aj ja. Naozaj by pri niečom takomto nastal chaos a zrútil by sa systém celého dnešného sveta. Svet by sa ale stal lepším ako je. Bohužiaľ, systém by sa musel zmeniť od základov a ľudia by to museli pochopiť. Určite by sa ľudia potom nemohli deliť na národy, ktoré majú každý svoje vlastné zákony. Táto téma potrebuje získať veľa ľudí, na tomto svete je nás 7 miliárd a dúfam, že viacerí rozmýšľajú takto. Peniaze pomohli ľuďom dostať sa tam kde sú ale teraz dosť bránia ďalšiemu rozvoju. Každý, kto súhlasí, nech sem napíše a podľa toho koľko vás bude by sme mohli niečo skúsiť.

  Ale zatiaľ je toto všetko len jedna utopická filozofia … 🙂

 14. PLANTROON’s avatar

  a …. pre tých, čo súhlasia: kontakt na mňa: zrusitpeniaze@gmail.com
  dúfam, že si získame podporu viacerých národov :). Akurát jazyky treba vedieť … REVOLT!!

 15. Haku’s avatar

  Plantroon, ďakujem za názor. Zjednotiť sa treba, lenže nie navonok, ale v našich srdciach. Nepotrebujeme hneď rušiť národné štáty. Tie sú zatiaľ aspoň akou takou brzdou pred nastolením Nového svetového poriadku (NWO). Ono môžeme byť zjednotení navonok v jednom celosvetovom superštáte s jednou vládou, jednými zákonmi, jedným náboženstvom a jednou armádou. Ale prinesie to cielený efekt, ak budeme rozdelený vo svojich vnútrach? Rozdeľ a panuj je heslo samozvaných „elít“. Navonok sa nás snažia spájať, ale vnútorne nás rozdeľujú. Na toto pozor!

  Preto nie je potrebné rušiť národné štáty. Stačí otočiť úsilie „ľudí“ usilujúcich o svetovládu proti nim. Navonok zostať rozdelení, ale vnútorne, vo svojich srdciach, byť jednotní. Nestarať sa len o záujem svojej rodiny, svojho blízkeho okolia, svojho národa, ale aj o záujem všetkých ľudí na tejto Zemi, vrátane zvierat a prírody, ktorej sme nedieľnou súčasťou. Lenže toto sa nedá urobiť navonok. Rozhodnutie takto myslieť a konať musí urobiť každý jeden z nás sám. Jediné, čo môžeme urobiť navonok ako celok je, vytvoriť také podmienky, aby sa každý mohol slobodne rozhodnúť, pretože momentálne tomu tak nie je. Ľuďmi je manipulované v tak obrovskej miere, že len málokto má vlastný názor, aj keď si myslí, že ho má. Lenže aj toto sa postupne mení, čo je skvelé. 🙂

  Viac o tom, čo je to Nový svetový poriadok (NWO) napríklad v tomto filme:
  Konečná hra – Plán na zotročenie ľudstva

 16. PLANTROON’s avatar

  Chcel by som sa porozprávať s človekom, ktorý rozmýšľa podobne (preto som tam dal ten kontakt, inak je to novo vytvorený google účet), myslím teba Haku, aby som to pochopil. (porozprávať – myslím tým chat alebo niečo podobné). Na blogu sa mi proste nechce čakať na odpovede 🙂

  P.S.: Ten film pozriem, len si musím nájsť čas

 17. Matus03’s avatar

  cawko chalani, zdielam Vas nazor o zruseni penazi, mam aj priblizny plan ako by to mohlo fungovat a myslim si, ze trebalo by nabrat na objeme ludi, ktori takto zmyslaju, aby sme to aj mohli presadit, Plantroon: napisem ti potom na mail, teraz mam maturu 🙂

 18. Matus03’s avatar

  Haku, nemohol by si mi sem dat kontakt na teba, mail, skype alebo nieco podobne??

 19. Haku’s avatar

  Matúš, môžeš mi nechať kontakt na seba a ja sa Ti ozvem. 😉

 20. Matus03’s avatar

  ok, tak na skype som dost casto, najdes ma pod menom, matusko19860306

 21. Haku’s avatar

  Nedá mi neuviesť sem jednu krásnu myšlienku:

  „Keď ste o jeden krok pred ľudstvom, považujú vás za génia. Keď o dva, tak za hlupáka.“ Steward Swerdlow

  Veľa ľudí ešte jednoducho nedospelo k myšlienke vzdania sa peňazí. Podľa nich tomu nerozumieme, oháňajú sa „argumentmi“ že peniaze/voľný trh/kapitalizmus je ten najspravodlivejší systém, že egoizmus je ľudskou prirodzenosťou… No čo ak tomu tak nie je? Čo ak to, že oni sa nachádzajú vo fáze egoizmu neznamená, že sa v nej nachádzajú všetci? Čo ak je to len vývojová etapa ľudstva a nastal čas postúpiť ďalej? Už tisíce rokov je prostredníctvom peňazí vo forme, ako ich poznáme, nami manipulované a je podporované nezdravé sebectvo, súperenie a ilúzia nekonečného rastu. To ale neznamená, že je to všetko našou prirodzenosťou alebo že to tak má či musí byť.

  Myšlienka zrušenia peňazí je na míle vzdialená štruktúre spoločnosti akú poznáme dnes. Lenže to neznamená že je nereálna. Neznamená to ani že je naivná alebo hlúpa. Keď sa nad tým zamyslíme v súvislosti s vyššie uvedenou myšlienkou, tak je možno len priveľmi vzdialená súčasnej vývojovej úrovni ľudstva a niektorých prehnaných individualistov, ktorí vedia všetko najlepšie a my ostatní sme pre nich naivní blbci. A možno raz príde čas, keď aj ľudstvo a títo ľudia dospejú do štádia, keď im to bude pripadať prirodzené a ako najjednoduchšie a najúčinnejšie riešenie. Lenže to si asi ešte budeme musieť počkať. 🙂

 22. Johneo’s avatar

  HAKU, som rád že som našiel tento tvoj perfektný blog. Úplne s tým súhlasím a som taktiež veľmi rád že nás je viac s takýmto názorom. Extra LIKE dávam tiež za ten tvoj názor v komentári o zjednotení sa vo svojich srdciach… Presne to je PRVRORADÉ. Vám, ktorí tiež zmýšľate podobne by som rád oznámil že web stránka ktorú som uviedol nad príspevkom (neviem kde ju to vloží) je určená práve nám, ale samozrejme aj ľuďom s názormi ako má Tomáš. Je tam na ten účel chat aj diskusné fórum a podrobnejšie rozpísané ako by sa to všetko mohlo dosiahnuť. HAKU, ospravedlňujem sa ak to vypadá ako že robím reklamu na nejaký web, ale toto je úplne nezištné, naopak je to práve proti peniazom a otročeniu a teda myslím úplne v súlade s tvojim názorom v tomto blogu. Je to teda web ktorý má priniesť úžitok celému ľudstvu, nie jednotlivcovi (mne už vôbec nie 🙂 ). Takýto systém (bez peňazí a ľudskej driny) je už vymyslený a je len na nás ľuďoch kedy sa preň rozhodneme, kedy ho budeme chcieť. Po prvýkrát v histórii ľudstva máme túto šancu (už pár rokov), predtým to možné nebolo.
  Takže ma bude veľmi tešiť ak nájdeme spoločnú reč viacerí a prípadne využijeme spoločnú komunikáciu na túto tému možno i na tej uvedenej stránke. „Odpracme konečne z cesty tie odporné peniaze a uvoľnime ju tak láske, ktorá sa touto špinou doteraz ťažko predierala a nestihla prísť všade kde je potrebná.“ (moja maličkosť 🙂 )
  love & peace

 23. Johneo’s avatar

  Ešte si dovolím dodatok k môjmu predošlému príspevku, link na spomínanú stránku je môj nick, teda to „Johneo“. Ak by náhodou na to niekto neprišiel 🙂

 24. eFCe’s avatar

  Človek aby pracoval, tak potrebuje motiváciu. Pokiaľ by neexistovali peniaze, akú by mal motiváciu ? Ty si to predstavuješ tak, že ľudia by pracovali nie zo zištných dôvodov ale z lásky k ostatným, aby pomohli iným, pre dobro spoločnosti, atď. Ale potom asi nevieš nič o ľudskej povahe a psychike. To, že sú ľudia chamtiví alebo sebeckí by sa nezmenilo tým, že sa zrušia peniaze. Aj dnes, keď existujú peniaze, sú ľudia, ktorí pomáhajú iným alebo pracujú ako dobrovoľníci. A naopak aj keby peniaze sa zrušili bolo by stále aj veľa sebeckých ľudí. Peniaze samé o sebe totiž nie sú zlé. Ľudia sú takí, akí sú a peniaze sú len nástrojom. Na to, aby ľudia viac konali pre ostatných netreba rušiť peniaze. Veď ani dnes pokiaľ má niekto sociálne cítenie nikto mu nebráni rozdať svoje peniaze hladným a chudobným. To je otázka myslenia a charakteru, nie existencie peňazí. Takže keby sa aj zrušili, tak boli by iba nahradené nejakým iným systémom ale určite by sa tým nedosiahla nijaká „sociálna spravodlivosť“ alebo blahobyt. Zrušenie peňazí, rovnosť všetkých ľudí a podobne sú akurát marxistické nezmysly. Je to proste všetko pekné, len je to utópia. Tí ľudia, ktorí sú schopnejší a šikovnejší pokiaľ to neukradli ale si zarobili, sa majú lepšie, na tom nie je nič nespravodlivé. Aby to dosiahli, museli sa snažiť, študovať, znášať podnikateľské riziko a pod. A je už len ich slobodná vôľa, či sa chcú o to podeliť so slabšími, nikto by ich nemal do toho nútiť.

 25. Haku’s avatar

  eFCe, utópia to nie je, akurát na to ľudstvo zatiaľ nie je pripravené. To je celé. 🙂

 26. dafi’s avatar

  Zdravím Vás, náhodou (tie však neexistujú) som narazila na daný článok. Zaujal má už len tým, že ako menšia som premýšľala presne nad svetom bez financii. Od mala som typ človeka, ktorého ťahá príroda, láska a pokoj. Ten som objavila sama v sebe ked som pochopila akým spôsobom ľudské osoby zmenili za ten čas vnímanie a ponorili sa do svojich myšlienok, stotožnili sa s nimi, odrazu tu máme svet hladný, zarmutivý, ľud baziaci len po hyckani vlastného zla-ega. Kde sa podeľ vzťah k spolupatričnosti, vzájomného porozumenia, ochoty, cti a rešpektu k bytostiam a všetkému krásnemu čo nám tento svet ponúka? Prečo je jeden vhodnejší ako druhý? Systém sa rúti do záhuby, ľudia prosia o pomoc, možno to viac v sebe cítia ale boja sa prejaviť svoje pocity navonok, boli by považovaní za bláznov. Pri tom je mi ľúto tých, ktorí sú v tom po uši, spia. Pokiaľ sme tu, máme možnosť zmeniť svet k lepšiemu, netreba váhať. Od toho sme tu-dať. Hlavne podmienky ako základ. Bez pôdy a živín by ani kvet nevykvitol do nepomenovateľej krásy.

 27. Haku’s avatar

  Dafi, veľmi pekne napísané. Lepšie by som to nevyjadril. Podmienky sú dôležité. O tom na svojom blogu píšem v diskusiách už niekoľko rokov. Určité podmienky sú vhodné na podporu sebectva, chamtivosti a ega (kapitalizmus vrátane voľného trhu), a iné môžu byť vhodné na podporu pomoci, solidarity, dávania. Také systémy sa tu snažím nájsť. Ako som napísal vyššie, ľudstvo zatiaľ nedospelo k zrušeniu peňazí úplne. To by bol priveľký skok. Preto treba začať postupne. Napríklad návratom k zlatému štandardu, pretože ako možno viete, dnes nie sú peniaze prakticky ničím kryté a vytvárajú sa nekontrolovane na základe dlhu (viďte film Peniaze ako dlh).

  Ego je možno ľudskou prirodzenosťou, ale nie je prirodzenosťou jedinou. Ako v príbehu Dvaja vlci, živíme buď to dobré alebo to zlé v nás. Netvárme sa, že vonkajšie podmienky nás neovplyvňujú. Prečo by inak veľké firmy investovali toľké peniaze do reklamy?

  V systéme, v ktorom je výhodné myslieť na seba, budú ľudia myslieť na seba. V systéme, v ktorom je výhodné pomáhať druhým, budú ľudia pomáhať druhým. To, že aj v systéme, v ktorom je výhodné myslieť na seba sa dá pomáhať ostatným nič nemení na tom, že tento systém nás ovplyvňuje a smeruje smerom, ktorým možno ani nechceme ísť. Kapitalizmus môže obhajovať naozaj iba egoista – individualista, a čo je hlavné, materialista. Mimochodom, ľudskou „prirodzenosťou“ sa oháňali aj nacisti, pred nimi eugenici, pred nimi darwinisti… Všetko je to len časť pravdy a časť mozaiky. Bez toho, aby sme videli celkový pohľad nemôžeme postúpiť ďalej. A celkový pohľad nezahrňuje len jeden uhol pohľadu a vieru, že to tak je. Pretože áno, obhajcovia kapitalizmu sú v mnohých prípadoch veriaci ľudia. Veria totiž, že ten nimi preferovaný systém funguje, že funguje dobre, a že je dokonca tým najlepším možným. Je to ale naozaj tak? Alebo je to spôsobené ich zúženým vnímaním, pretože sa nachádzajú v štádiu individualizmu a ega, ktoré im iný pohľad na vec neumožňuje?

 28. thrake’s avatar

  peniaze vzdy neexistovali a ludia zili bez nich ..takze sa to da a ja tomu verim a nikto mi to nevyhovori nejakymi recmi o ekonomike a inymi pseudovymyslami dnesneho sveta ktore mate vtlacene do hlavy.. tak vas to naucili aby ste chceli mat auta , baraky atd…je to len iluzia
  Je mi 22 nemam vodicak ani auto (a ani nechcem) mam mizernu pracu za male peniaze ale najviac mi vadi to ze ich zarabat musim , aby sme v dnesnej dobe prezili
  kua treba zit duchovne trochu, trochu viac…
  Nedavno som v casopise videl reklamu : Darujte peniaze pre lepsi zivot a vzdelanie pre malych mnichov tibetske a nomadske deti .. Vzdelanie a lepsi zivot ? co si asi pod tym predstavuju ? to ze tie deti nemaju auta , pocitace a kde jake technologicke vymozenosti..tu mozno poslednu krasu ludstva kde ludia ziju v harmonii (Tibet, mongolsko) chcu zrusit

  PS : Budujte Charakter , nie kariéru…

 29. thrake’s avatar

  inak haku ty musis byt paradny clovek…dik za stranku

  a este jedna vec treba povysit prirodu nad cokolvek hmotne na tomto svete a mat sucit zo zvieratami a zbytocne ich ved viete co…
  to je vsetko

 30. thrake’s avatar

  boli to narychlo posplietane myslienky …niesom ziadny filozof ani recnik

 31. aradis’s avatar

  rozširoval som podobný názor medzi ľuďmi – peniaze sú mor ľudstva: vraždy, vojny, závisť, lúpeže, nezmyselná výroba, plytvanie, drancovanie atď. Že by ľudia stratili motiváciu k práci? Prečo sadia stromy, z ktorých plody nikdy neochutnajú, prečo maľujú obrazy, starajú sa o deti a vychovávajú vnúčatá, prečo vyrezávajú sochy z dreva a hrajú ochotnícke divadlo? Prečo pestujú kvety, pletú a háčkujú dečky, starajú sa o trávniky pred panelákom alebo svojim domom, prečo postavili mosty nielen pre seba, ale aj pre iných – a nikto im za to nič nedáva. Ľudia majú z práce, ktorá ich baví radosť, je to životná náplň a prezentácia svojej osobnosti. Ako dobre chutí pivo s kamarátmi keď sa večer posadia na kvádre alebo drevenú lavicu a pozrú sa na múry, ktoré cez deň vytiahli na kamarátovom dome. Ja tomu verím tiež – peniaze sú zlo a musia sa zrušiť.

 32. Haku’s avatar

  Aradis, veľmi pekne napísané. 🙂

 33. peniaz’s avatar

  Chlapi, nebláznite! Ste obeťou? Alebo inovátorom? Peniaze existujú od pradávna a aj existovať budú, možno len v inej forme. Preto napísať, že je ľudstvo nepripravené na svet bez peňazí, lebo inak by neboli, mi pripadá také zavádzajúce. Všetci pre ne robíme, rozdiel je len ten, že kto koľko a za koľko? A život s nimi je jednoduchší a ľahší ako bez nich, takže vyhrňte rukávy a zabezpečte si ich dostatok, aj keď, určite Vám šťastie neprinesú, sú len účelovým prostriedkom k zabezepečeniu Vašich cieľov, ovšem, pokiaľ nejaké máte! Alebo ste prestali snívať? Čo takto si prispôsobiť svoje príjmy svojim snom a cieľom, nie naopak! Lebo aj to sa dá, pokiaľ Vy sami budete chcieť! Jednoduchšie je však byť obeťou a nič neriešiť! Skúste rozmýšľať inak! Napr. tak, že PREČO sú peniaze dôležité, následne AKO ich viete legálnou cestu získať a následne to, ČO by ste mali spraviť, už nie je také dôležité! To sa dá naučiť! Kto pozná odpoveď na otázku PREČO? zvládne každé AKO? Chápete? Pekný valentínsky večer prajem!

 34. 2030-2100’s avatar

  V prvom rade suhlasim so zrusenim penazi, v druhom rade krestanstvo je loz tak nespominaj stvoritela ked my sme boli vzdy a v tretom rade spominas ucinky pre ludi ale my nie sme jediny na tejto planete. V mojom mene je rozmedzie rokov ktore bude pre ludi prelomove, to znamena ze sa bud zobudime alebo sa nas zem zbavi, a je to uplne jej vec.

 35. eFCe’s avatar

  No je pravda, že peniaze kedysi v dávnych dobách neexistovali. Ale to svet vyzeral úplne inak, na Zemi žilo možno niekoľko desiatok miliónov ľudí, nie 7 miliárd ako teraz. A žili a pracovali ako lovci a zberači. Neskôr začali ťažiť rôzne kovy, vyrábať nástroje. Tiež začali chovať zvieratá a obrábať pôdu. Vznikali osady so svojimi hranicami, spoločnosť sa usporadúvala do nejakej hierarchie. S tým bol spojený aj rozvoj primitívnej ekonomiky. Niekto pásol ovce, iný zas napríklad pracoval ako kováč, proste jeden mal to, ďalší zas niečo iné, čo ten druhý potreboval. Takže vznikol výmenný obchod. Rozvýjala sa aj doprava, kupci cestovali medzi osadami a obchodovali. Výmenný obchod bolo praktickejšie nahradiť univerzálnym nosičom hodnoty zo vzácneho kovu. Tak prirodzeným vývojom vznikli peniaze. Nie je na tom nič umelé ani nasilu, ale vzniklo to postupne pre potreby ľudí. Musia byť nejaké pravidlá. Keby bolo všetko zadarmo, ľudia by so všetkým plýtvali, nevážili by si to. A kto by rozhodoval, kto má mať čo a v akom množstve ? Nemôžu mať predsa všetci rovnako. Každý má iné nároky na život. Aj iné schopnosti. Jeden by robil veľa s radosťou ale iný by bol lenivý darmožráč, mali by mať rovnako ? A sebectvo sa tiež nedá odstrániť. Aj keby bol systém taký, že by bolo výhodné pomáhať druhým, to je stále len sebectvo. Pomáhať druhým zas len preto, „lebo je to výhodné“. Ľudská psychika sa nedá zmeniť, vznikla evolúciou, človek sa už teraz nemení, len technika napreduje.

 36. johneo’s avatar

  Perfektný blog, perfektný názor, to si určite zaslúži šíriť a zdieľať. Mnoho ľudí (vidno aj na komentároch) si však zrušenie peňazí nedokáže predstaviť, očakávajú že by nastal chaos a podobne – čo je pravda. Samotné zrušenie peňazí nestačí, je nevyhnutné zabezpečiť ďalšie veci.

  1. Bez motivácie človek nebude chcieť pracovať, jednoducho na to nie je stavaný. Motiváciou je síce aj práca ktorá prináša potešenie, ale nie sú takto zabezpečené všetky profesie. Presne kvôli tomuto by nikdy nefungoval komunizmus.
  2. Ak zrušíme peniaze, je potrebné zabezpečiť aby mal KAŽDÝ človek naplnené svoje životné potreby zdarma (inak by išlo o výmenný obchod, teda zase len nejaké platidlo), čo vzhľadom na predošlý bod vnucuje otázku: „odkiaľ by sa ten tovar a služby na zabezpečenie potrieb vzal?“, keby bez peňazí (alebo iného platidla) nechcel nikto, alebo nie nevyhnutný počet ľudí pracovať.
  3. Peniaze sú nevyhnutné na udržanie chorého a nebezpečného systému zvaného kapitalizmus. Zástancovia tohto systému, v ktorom sa podporuje nad-blahobyt malej skupinky ľudí na úkor zdravia a života iných ľudí a navyše na úkor existencie života na celej planéte, budú však existenciu peňazí neustále podporovať a brániť. (Týmto samozrejme nemyslím komentátorov tohto blogu 🙂 , ktorí sa vyjadrili nesúhlasne. To bránenie peňazí má úplne iné rozmery )

  Napriek tomu riešenie máme. Poznáme nový systém Paradizmus, ktorý má všetky tieto aspekty prepracované a čaká len na to, kedy sa ľudia rozhodnú prestať trpieť a zbytočne umierať a ktorým by sme čo najskôr mali nahradiť súčasný chorý kapitalizmus. Zatiaľ sa však zdá, že ľudia milujú utrpenie, poníženie, týranie a vraždenie.
  Ak mi administrácia povolí (nekomerčný) link: http://sk.paradism.org/

 37. Haku’s avatar

  Johneo, ďakujem za názor. Odkaz preskúmam. 🙂

  V zásade platí, že riešenia všetkých problémov už máme vymyslené, len ich treba zrealizovať.

 38. Erich’s avatar

  Som veľmi rád,že nie som sám s týmto názorom.Čítal som už nejakú literatúru o tejto problematike.Samozrejme paradizmus tiež.Tiež knihu Géniokracia,kde som sa dozvedel veľmi prospešné veci pre bezproblémovú existenciu ľudstva.Totiž to, nič nie je utópia.Utópiou je iba pre ľudí,čo nevidia ďalej ako meter pred seba.Alebo utópiou to nazývajú
  ľudia,ktorí si spokojne sedia na svojom nahonobenom majetku,ktorí mu zarobili obyčajní ľudia,ktorých on vykorisťoval. Tohoto systému sa boja iba ľudia,ktorí by pri jeho zavedení stratili.Ale omnoho viac ľudí by získalo.A preto by sa tých 99% ľudí malo zjednotiť a zvrhnúť chorý egoistický kapitalizmus!Tiež poznám ľudí,čo si život bez peňazí nevedia predstaviť,aj keď ich vlastne nemajú.Myslím že musí vyrásť nová generácia v tomto duchu.A podstatná je hlavne osveta ľudí o tejto možnosti.Veľa ľudí aj keď existuje internet ho nepoužíva na vzdelávanie,informovanosť atď.Proste sú zakuklení svojej kukle a myslia si,že to čo vedia im stačí pre život.Lenže spoločnosť sa vyvíja predsa nemôžeme postàť na pol ceste.Preto som rád,že diskusia na túto tému je otvorená.Treba ju ešte viac rozvinúť a zdieľať,aby aj ostatní pohopili…ďakujem…

 39. Haku’s avatar

  Komentáre sú kvôli nevyžiadaným komentárom (“spamu”) uzatvorené.

Komentáre sú teraz uzatvorené.