Ten umí to a ta zas tohle

Jan Werich chápal, že život nie je o braní, ale o dávaní. Krásne to vyjadril v tejto piesni, ktorá zaznela vo filme Císařův pekař a pekařův císař.(Ak sa video nedá spustiť, stlačte kláves F5 a skúste to znovu. Taktiež môžete použiť priamy odkaz na video.)

Slavní mudrci, vzácní chemici, slovutní mistři, páni magistři,
astrologové, geometři, agronomové, psychiatři,
páni docenti geologie, psychologie, theologie,
nemocí zhoubných, nemocí zjevných, nemocí latentních,
vynálezcové věcí patentních, magnificence, zkrátka inteligence:

Tady je tesař, klempíř, zedník a ten, co otesává kameny je kameník
a tady služka, oráč, kamnář, ten když se umeje, je k nepoznání kominík.
Ten dláždí ulice, ten kove podkovy, ta krmí slepice, ta peče cukroví.
Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc.

A tu je platnéř, kočí, havíř: „Já sfárám dolů do dolu a doluju rudu“
a tady rybář, kejklíř, dudák: „Já vám rád každou písničku na dudy zadudu“,
„já louhuju kůže“, „já z nich šiju boty“, „já pěstuju růže“, „já látám kalhoty“.
Ten umí to a ta zas tohle a všichni dohromady uděláme moc.

My všichni budem na tom lépe, když dáte rady nám a my vám dáme své rady,
když všichni všechno všechněm dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady.
I širší ulice a tvrdší podkovy, kuřata, slepice, pečivo, cukroví.
Když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost.

Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty
a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci
a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti.

A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovat.
Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady.

Z filmu Císařův pekař a pekařův císař

Zdroj: YouTube [sk]

Značky: , ,

5 komentárov

 1. Peter Gróf’s avatar

  Mily Haku, chcel som prispiet do tvojej temy“ preco zrusit peniaze“ lenze je zablokovana. Chcem zalozit politicku stranu ktora bude mat hlavny program,zrusenie penazi kedze sa domnievam ze minimalne 90percent problemov vytvaraju prave peniaze samozrejme za prisneho dodrziavania zakona.Potrebujem podporu a som ochotny vlozit na zalozenie strany co robi 660eur polovicku cize 330eur. Rolnik vypestuje zrno mlynar pomelie pekar napecie a ty spapas chrumkavy chlieb kazdy bude mat svoje miesto v spolocnosti podla vzdelania a svojich schopnosti.Import sa zaplati s exportu a este co zostane dame na zdravotnictvo a skolstvo s jedneho uctu statu ku ktoremu bude mat pristup kazdy slobodne zvoleny starosta ci primator mesta ako aj ich zvoleny zastupcovia aby vsetko stihali.Co sa nevyplati v systeme bez penazi?

 2. Peter Gróf’s avatar

  Ako devizu povazujem anulovanie vsetkych poziciek a hypotek kedze peniaze uz nebudu mozme zmrazit vsetky ucty a v pripade prechodu na penazny system znovu ich spustit do obehu zahranicny investory budu musiet okrem dani platit aj zamestnancov co pojde na ten jeden ucet statu…

 3. Haku’s avatar

  Peter, urobíš lepšie, keď si tie peniaze necháš. Ľudia na zrušenie peňazí nie sú pripravení. O tisíc rokov možno, ale teraz určite nie.

 4. Peter Gróf’s avatar

  Preco nie teraz v dobe ekonomickohospodarskej krizy? Nebyt penazi ziadna ekonomickohospodarska kriza nieje MOZNA!!!!!!!!Cize vsetko zlo ktore sa deje v Grecku schvalujes lebo stojis na strane penazi ktore to sposobuju!!!!Uz ta chapem….

 5. Haku’s avatar

  Peter, skús, uvidíme. 🙂 Osobne Ti budem držať palce.

  Som presvedčený, že na 99 % nedosiahneš žiadne relevantné výsledky. Nie preto, že by si bol neschopný alebo že by zrušenie peňazí bola hlúposť, ale jednoducho preto, že ľudia na to nie sú pripravení. A že je to proti bytostným záujmom mocných tohto sveta. Ako inak by nám vládli a ovládali nás bez peňazí? Iba veľmi ťažko. A preto to nedopustia. A bez podpory más ľudí sa na tom nič nezmení.

  Netvrdím, že to nie je možné, len že je to v súčasnosti veľmi nepravdepodobné. Doporučujem Ti venovať svoje úsilie realistickejším veciam. Snaha o zrušenie peňazí je momentálne ako boj s veternými mlynmi. Je to náročné a nemá to veľký význam.

  Dosiahol si pochopenie, ktorého nie je schopné ani jedno percento ľudí. Áno, peniaze nemôžu za všetko, ale môžu za veľkú väčšinu všetkých našich problémov. Lenže ako to chceš vysvetliť bežným ľuďom? Myslíš si, že to pochopia a prijmú tak prirodzene ako to chápeš a prijímaš Ty? No tak to skús. Ja už som skúsil. Ľudia nie sú pripravení ani na oveľa menšie veci. Kým sa to celé totálne nepo*****, tak sa takýmito vecami nebudú zaoberať. A keď sa to po*****, tak nebudú mať čas ani energiu sa tým zaoberať, pretože budú mať čo robiť, aby vôbec prežili.

  Ako som napísal, ľudstvo na zrušenie peňazí nie je pripravené. Spoločnosť bez peňazí môže fungovať iba v prípade, že je každý, opakujem každý jedinec morálne a duchovne vyspelý a zodpovedný. Takýchto ľudí je momentálne na Zemi menšina. Dokým sa to nezmení, a zo dňa na deň sa to nezmení, budú tieto myšlienky iba teóriou. Síce peknou, ale teóriou. Každá zmena, ak má byť trvalá, musí nastať postupne. Čím väčšia zmena, tým viac času treba na jej realizáciu. Žiadna revolučná zmena nemala dlhé trvanie. Preto na dosiahnutie sveta bez peňazí je potrebné stanoviť si postupné kroky a začať s ich realizáciou. Takže ak chceš svet bez peňazí, je nutné začať so spravodlivejším systémom. Pre začiatok napríklad presadzovaním základného príjmu (Základný príjem). Pouvažuj nad tým. Zrušiť peniaze sa v priebehu jedného života nepodarí, pretože je toho veľmi veľa čo treba spraviť.

  Napísal som Ti iba svoj názor, s ktorým sa nemusíš stotožňovať. 🙂

Komentáre sú teraz uzatvorené.