2. Ľudia môžu odučiť banky národ zdierať

Jediná banka, ktorá na Slovensku razí politiku nulových poplatkov, je tzv. virtuálna banka s názvom mBank. Jej negatívom ale je, že stále neumožňuje zahraničné transakcie. V niektorých krajinách je ale bežné aj pre tzv. kamenné banky, že majú poplatky zadarmo.


Snáď každému vadia poplatky v banke. Je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, donútiť banky poplatky úplne zrušiť. Chce to len systematickú a silnú sociálnu akciu.

Jediná banka, ktorá na Slovensku razí politiku nulových poplatkov, je tzv. virtuálna banka s názvom mBank. Jej negatívom ale je, že stále neumožňuje zahraničné transakcie. V niektorých krajinách je ale bežné aj pre tzv. kamenné banky, že majú poplatky zadarmo.

Prečo by to nemohlo byť aj na Slovensku? Dá sa to dosiahnuť dočasnou zmenou správania sa ľudí. Väčšine ľudí chodí výplata od zamestnávateľa na účet v banke. Z neho si v priebehu mesiaca postupne podľa potreby človek vyberá hotovosť, uhrádza účty alebo s ňou platí v obchodoch ap. Občas sa dostane do povoleného mínusu a následný mesiac to s tvrdými úrokmi vracia. Banky vedia, koľko im stabilne zostáva financií k točeniu. A to aj robia. Peniaze na trhu úročia. Svojím klientom z toho dajú omrvinky a okrem toho ľudí ešte trestajú poplatkami za transakcie.

Riešenie je jednoduché: nenechajte banky točiť vaše peniaze! Hneď ako vám nabehnú na účet, si ich vyberte, uložte doma a čerpajte z nich priebežne. Naozaj je ale dôležité naučiť sa v tomto smere disciplíne, aby ste ich neminuli predčasne. Ak to urobí jednotlivec, ušetrí veľa peňazí na poplatkoch, čím získa pre seba. Ak to urobí veľa ľudí, stane sa nasledovné:

  1. banky prídu o mnohé financie, ktorými mohli disponovať;
  2. okrem toho prídu aj o financie z poplatkov;
  3. no a výsledkom bude buď krach banky alebo zníženie reklamy, zrušenie poplatkov a nárastu úročenia.

Banky budú musieť totiž ľudí pragmaticky motivovať, aby sa správali opäť tak ako hlúpo sa správajú teraz – aby opäť nechávali svoje financie banke k dispozícii. Aby sme to mohli zdola docieliť, treba na to silnú sociálnu akciu a túto výzvu šíriť v čo najväčšom rozsahu. Totiž: hĺbka nášho otroctva je len odrazom našej pasivity. Preto šírte túto výzvu najrozsiahlejšie ako sa dá.

Zdroj: Beo [sk]

Viď tiež:

Značky: ,

1 komentár

  1. Juraj’s avatar

    Nebezpecna myslienka 🙂
    Keby to spravili vsetci tak by banka bud skrachovala okamzite (vdaka frakcnym rezervam) alebo by ju musela zachranovat centralna banka.

    Momentalne je potrebna celkova financna reforma po ktorej by banky sluzili ako „strazcovia penazi“ za urcity poplatok alebo a ako investicne spolocnosti ktorym mozeme pozicat ze dohodnutych podmienok (urok). Samozrejme spolu s 100% rezervami, cize ziadne falsovanie penazi bankami.

Komentáre sú teraz uzatvorené.